Święto plonów w Koronowie

W sobotę, 6 września w Koronowie odbyły się Dożynki Gminne. Uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej w kościele p.w. Św. Andrzeja koncelebrowanej przez ks. Ryszarda Hirsza w towarzystwie ks. Henryka Pilackiego, ks. Wiesława Wiśniewskiego i ks. Mariana Zakrzewskiego. Po mszy wszystkie wieńce i ozdoby dożynkowe zostały poświęcone, po czym korowód prowadzony przez orkiestrę dętą działającą przy M-GOK i delegacje z pocztami sztandarowymi przeszedł na plac przy hali sportowo-widowiskowej. Tutaj konferansjerzy - Magdalena Żakowska i Michał Grzybowski powitali delegacje, gości i mieszkańców. Starostowie Dożynek: Renata Głodzik z Morzewca oraz Jerzy Wzorek z Witoldowa przekazali Burmistrzowi Stanisławowi Gliszczyńskiemu poświęcony podczas mszy świętej chleb, by sprawiedliwie nim dzielił.

Honorową odznakę Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi „Zasłużony dla Rolnictwa" otrzymali: Pani Renata Głodzik z Morzewca, Pan Andrzej Górski z Nowego Dworu, Pan Andrzej Rojek z Koronowa, Pan Adam Karamucki z Łąska Wielkiego oraz Pan Kazimierz Westfal z Wierzchucina Królewskiego. Pan Jerzy Wzorek z Witoldowa taką odznakę odebrał podczas Dożynek Powiatowych w Dobrczu.

Podczas dożynek ogłoszono wyniki konkursu na Najpiękniejszy Ogród w Powiecie Bydgoskim na szczeblu gminnym. Laureatami konkursu zostali: I miejsce: Edyta i Przemysław Grzechowiak - Samociążek, II miejsce: Lila Kluczyńska – Koronowo, ul. Modrakowa i III miejsce: Alicja i Jadwiga Czernik- Łąsko Małe. Burmistrz Koronowa laureatom wręczył bony, zwycięzcy otrzymali dodatkową nagrodę - bon ufundowany przez Skład Opału i Kamienia Ogrodowego ul. Przemysłowa 28 w Koronowie.

Przeprowadzony został też konkurs na Najpiękniejszy Wieniec i Ozdobę Dożynkową. Tutaj laureatami zostali: I miejsce - Krąpiewo, II miejsce - Wiskitno, III miejsce - Bytkowice, Wyróżnienie: Skarbiewo i Łąsko Wielkie. Fundatorem nagród w tym konkursie był Urząd Miejski w Koronowie oraz Bank Spółdzielczy w Koronowie.

Wszystkie Koła Gospodyń Wiejskich działające na terenie gminy Koronowo (jest ich 26!) oraz Gminna Rada Kobiet otrzymały podziękowania za działalność i współpracę z koronowskim samorządem.

W bogatej części artystycznej zaprezentowała się orkiestra dęta z pokazem musztry paradnej, zespół „Wesołe Gospodynie". W tym roku, dzięki Miejskiej Bibliotece Publicznej w Koronowie po raz drugi przyłączyliśmy się także do ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania, pod patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, które tym razem poświęcone było twórczości Henryka Sienkiewicza. Na scenie wystąpiły gwiazdy programu X Factor: Wojciech Ezzat i Agata Dziarmagowska z zespołem. Do późnych godzin nocnych trwała zabawa z Bartkiem Abramskim i DJem.

Nie zabrakło innych atrakcji, wśród których wymienić można gokarty, zjeżdżalnie, grę planszową „Wędrówka po Ziemi Koronowskiej", a także wiele ciekawych stoisk – działały trzy stoiska Kół Gospodyń Wiejskich (Mąkowarsko, Wierzchucin Królewski, Wiskitno). Swoją działalność prezentowali także: Elewator w Koronowie, Nadleśnictwo Różanna, Gminna Spółdzielnia „SCh" w Koronowie" i inne.

Dożynki były też okazją do promocji książki „Smaki Ziemi Koronowskiej" oraz „Legend koronowskich ze słownikiem gwary lokalnej".

Organizatorzy: Burmistrz Koronowa, Urząd Miejski w Koronowie, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury, Miejsko-Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji.

Partnerzy i sponsorzy: Bank Spółdzielczy w Koronowie, PKO Bank Polski Oddział 1 w Koronowie, Skład Opału i Kamienia Ogrodowego ul. Przemysłowa 28 Koronowo, Gospodarstwo Rolne i Sadownicze Wojciech Klimkiewicz, Gminna Spółdzielnia „Samopomoc Chłopska".

Dziękujemy Wszystkim, którzy pomogli
w organizacji Dożynek Gminnych w Koronowie,
a rolnikom, mieszkańcom, gościom składamy podziękowania
za przybycie na gminne święto plonów!

tekst: Magdalena Tabasz (UM Koronowo)

doż14 1doż14 2doż14 3doż14 4doż14 5doż14 6doż14 7doż14 8doż14 9doż14 10doż14 11doż14 12doż14 13